Loading

    Ponieważ moja lodówka pełna jest piwa czekającego na recenzję, a doba niestety nie jest z gumy, coraz częściej się zdarza, że piwo takie zdąży się przeterminować, nim po nie sięgnę. Oceny w takich sytuacjach się nie podejmuję – byłoby to zwyczajnie nieuczciwe wobec producenta. Oczywiście, są piwa (np. portery, triple), które nawet kilka lat po „dacie ważności” pozostają dobre, ba! Stają się nawet smaczniejsze. Dlatego też w mojej piwnicy dojrzewa ok. 20 porterów, tripli i jakiś dubel – czekają na przeterminowanie. I to nie o tydzień, tylko rok, dwa, trzy (o ile wytrzymam).  I co jakiś czas dokładam tam nową butelkę (mam nadzieję, że nie czyta tego żaden potencjalny złodziej piwnicznych porterów). Niestety, są piwa, którym długi czas oczekiwania na wypicie wyraźnie nie służy. I tak zdarzało mi się już niejednokrotnie wylewać skwaśniałe piwo (serce łka, ale cóż począć), poza tym niektóre piwa (w szczególności mocno chmielone) wyraźnie tracą z wiekiem intensywność smaku i aromatu.

Jak napisałem – nie podejmuję się oceny piwa przeterminowanego. Ale ponieważ trafiłem na bardzo smaczne piwo, które nie ujawniało żadnych oznak zepsucia – pokuszę się o jego opis. Przed Państwem Dr Citra!

Dr Citra z browaru Haust był niestety ciężko dostępny, stąd moje spore zaskoczenie, gdy zobaczyłem go w jednym z gliwickich lokali. Niestety, ku mojemu rozczarowaniu okazało się, że Doktor C. się skończył; niemniej kilka minut po moim zapytaniu podszedł do mnie szef lokalu mówiąc, że udało się znaleźć jeszcze jedną butelkę – niestety, przeterminowaną. I… Dostałem ją w prezencie. To było o tyle milsze, że z godzinę wcześniej w tym samym lokalu dostałem kopyrowego Kruka również gratis, gdyż akurat skończyła się beczka i została końcówka. W czasach, kiedy za darmo dostać można co najwyżej w twarz, ja dostałem gratis dwa piwa jednego wieczoru. Jak to mówi młodzież – tyle wygrać!

     Po powrocie do domu (czyli prawie dwa dni później…) od razu schowałem Dr Citrę (Doktora Citra?) do lodówki. Piwo było przeterminowane o ponad miesiąc. Lub ponad tydzień. Właściwie to nie wiem – na butelce nalepiona była cenówka z datą sprzed 33 dni, jednak na opakowaniu napisano jedynie, że należy spożyć w ciągu 21 dni. I tak naprawdę nie wiem, czy data na cenówce to data produkcji, trwałości, czy jeszcze czegoś innego…

Tym, co się rzuca w oczy, jest etykieta. Nie będę się o niej rozpisywał, zobaczcie sami. Nie wiem, co autor miał na myśli – że od nachmielenia nam oczy wyjdą na wierzch? Albo że dostaniemy wytrzeszczu od cytrusowo-żywicznego aromatu? Że będziemy tak wyglądać rano po 10 flaszkach Citry? Ale prawda jest taka, że i tak milion razy bardziej wolę etykiety tego typu, niż kolejne nudne zamki, kłosy pszenicy, szyszki chmielu i tym podobne duperele. Albo duży napis z nazwą piwa – i to wszystko.

Dr Citra to (kolejna!) IPA, tym razem nachmielona tylko jednym typem chmielu – citra (odkrycze, prawda?). Co ciekawe, do piwa dodano też… płatków kukurydzianych (nie wyczułem ich w smaku). Natomiast skład nic nie wspomina o wodzie – ale oficjalnie stwierdzam, że mimo to piwo jest w stanie płynnym. I do tego w stanie bardzo smacznym. Dr Citra to bardzo orzeźwiająca, mocno goryczkowa IPA, o przyjemnej, cytrusowo-ziołowej (no tak, citra…) goryczce. Jak na piwo mające aż 16% ekstraktu pije się je bardzo lekko i przyjemnie i na pewno moja mina w trakcie picia tego trunku nie przypomina faceta na etykiecie.

Ciekawe, czy przez długi okres „dojrzewania” piwo straciło cokolwiek na smaku i aromacie. W stanie takim, jakim je spożywam, wystawiłbym mu spokojnie 7,5/10. 

3 thoughts on “Haust, Dr Citra

  1. Data z cenówki to data produkcji. Akurat dzisiaj piłem inne Hausty i przez ułamek sekundy zastanawiałem się czy to możliwe, że mi wcisnęli przeterminowane piwo.

  2. I see you don’t monetize your site, don’t waste your traffic, you can earn additional cash
    every month because you’ve got hi quality content.
    If you want to know how to make extra money, search for: Ercannou’s essential adsense
    alternative

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top